cinelux + Podporte nás
+ Podporte nás < Archív
Novéna k sv. Don Boscovi

Novéna k sv. Don Boscovi

Novéna k sv. Don Boscovi, kňazovi a zakladateľovi saleziánov, ktorého sviatok slávime 31. januára.

Úvod 

 

Don Bosco sa narodil v roku 1815 v malej osade Becchi, neďaleko Turína. Otec bol roľník, matka domáca. Boh ho obdaril mimoriadnymi darmi: citlivým srdcom, pevnou vôľou, vynikajúcou pamäťou i nevídanou fyzickou silou. Od malička bol známy srdečnosťou, priateľskosťou, dobrotou, zbožnosťou a záujmom o ľudí. Kadiaľ chodil, šíril radosť a veselosť.

 

No v centre jeho záujmu bolo pomôcť mladým ľuďom, najmä tým najchudobnejším. Do výchovy vniesol originálny preventívny systém. Bol majster v komunikácií a v rozprávaní príbehov. A tu je jeho životný príbeh, ktorý budeme rozvíjať počas deviatich dní.

 

1. deň: Janko, už nemáš otecka

 

Don Bosco nemal ešte ani dva roky, keď jeho otec po návrate z práce vošiel spotený do chladnej pivnice. Dostal horúčku a následne zápal pľúc. Po niekoľkých dňoch ho choroba skosila. Prijal sviatosti, povedal manželke aby dôverovala Bohu a umrel ako 34-ročný. Bolo to 12. mája 1817. Na tieto dni sa donovi Boscovi zachovala prvá spomienka jeho života. Po rokoch spomínal:      

 

„Všetci vychádzali z izby, kde mi umrel otec. Mama mi povedala: Poď, Janko, poď so mnou.“ „Ak nejde otecko, nejdem ani ja, odpovedal som. Úbohé dieťa, už nemáš otecka, dodala mama a pohladila ma po vlasoch. Po tých slovách sa rozplakala, vzala ma za ruku a vyviedla ma von. Aj ja som sa pustil do plaču, ale len preto, lebo som videl plakať ju. V tom veku som ešte nevedel pochopiť, akým veľkým nešťastím je stratiť otca.“

 

Janko stratil otecka, ale možno práve preto pochopil, aký dôležitý je otec v rodine. Preto aj počas celého svojho života vytváral rodinné ovzdušie a mnohým mladým ľuďom sa stal otcom. Keď saleziáni prišli za Jánom Pavlom II. s prosbou, či by neuznal svätého dona Bosca za učiteľa cirkvi, Svätý Otec im povedal: „On je otec a učiteľ mládeže.“ A tento titul mu právom patrí.

 

Modlitba

 

Nebeský Otče, mnohí mladí ľudia nemajú otcov, alebo si ich otcovia neplnia úlohu. Prosíme ťa, pomôž opusteným deťom vyrásť na dobrých ľudí a ty im buď duchovnou náhradou za otcov. A ďakujeme ti za dobrých otcov i dobré mamy, ktorí si úlohy rodičov plnia a prosíme ťa, daj aby vedeli vychovávať svoje deti pre nebo.

 

Predsavzatie

 

Poďakujme Pánu Bohu za naše rodiny a urobme niečo konkrétne pre dobro tej svojej.

 

2. deň: Sen, ktorý ovplyvnil Jankov život

 

Deväťročný Janko Bosco mal sen v ktorom sa ocitol na veľkej lúke plnej chlapcov. Jedni sa hrali, druhí sa bili a riadne nadávali. Janko medzi nich vletel a chcel ich ručne - stručne poučiť, ako sa majú správať. No vtom sa mu zjavil mladík - Ježiš, ktorý mu povedal, že nie bitkou, ale láskavosťou ich treba meniť.Keď sa Janko rozplakal a vyhováral, že to nedokáže, objavila sa nádherná pani. Usmiala sa na Janka, kývla rukou a z chlapcov sa stali capy, psy, mačky, medvede a iné zvery. Kývla ešte raz a z tých istých mladíkov sa stali pokorné ovečky. A zmeniť ich, to bolo poslanie pre Janka. A vznešená pani ešte dodala: „buď pokorný, statočný a silný.“ A keď Janko opäť trochu rumázgal, dodala: „ja ti budem učiteľkou. Príde čas, že všetko pochopíš.“

 

A Janko sa činil. Už od malička zhromažďoval mladých ľudí, naučil sa pre nich akrobatické kúsky, kúzelnícke predstavenia, rôzne hry. A v prestávkach im hovoril príbehy a zakončil to modlitbou.

 

Máriine slová: „v pravý čas všetko pochopíš,“ pochopil na konci svojho života. V Ríme, v kostole Božského srdca sa raz tak rozplakal, že nemohol dokončiť svätú omšu. Keď sa ho pýtali: „Don Bosco, čo sa vám stalo?“ Odvetil: „teraz som všetko pochopil.“ Pochopil, o čom bol jeho život, aký význam mali jeho obety, aký dobrý je Pán i Panna Mária.

 

Modlitba

 

Nebeský Otče, zo sna ide veľa inšpirácií, no dôležitý odkaz je, že treba sa k mladým blížiť s láskavosťou. Tá otvorí ich srdce a začnú druhému dôverovať. Vznikne priateľstvo a potom sa mladý človek dá aj duchovne viesť a vychovávať. Prosíme ťa za všetkých vychovávateľov, aby si našli cestu k srdciam druhých a vedeli ich vychovávať pre nebo.

 

Predsavzatie

 

Preverme svoju láskavosť vo vzťahoch k druhým a urobme niekomu dobrý skutok.

 

3. deň: Postupné naplnenie sna

 

Každý človek má nejaký sen a verí, že ak sa mu splní, bude šťastný a naplní sa radosťou. No pravdu povediac, mnohé sny sú aj prízemné, plné žiadostivosti, egoizmu. Janko Bosco mal vznešený sen - chcel sa stať kňazom. Ale cesta ku kňazstvu nebola ľahká. Bol už starší, nemal základnú školu, bol chudobný... No našli sa dobrí ľudia, ktorí mu pomohli. A tiež Janko si popri škole zarábal prácou na poli, vo vinici, ako čašník, obuvník, krajčír, stolár, kováč, murár, kníhtlačiar.

 

Po základných štúdiách sa dostal do kňazského seminára. Ale starosť o mladých nezanedbával. Stále sa o nich zaujímal a často hovoril: „pre vás študujem, pre vás pracujem, pre vás žijem, pre vás som ochotný obetovať aj svoj život.“

 

Jeho veľký sen stať sa kňazom sa naplnil v júni 1841. Keď sa po vysviacke stretol s mamou, tá mu povedala mu: „Janko, ak sa staneš bohatým, nikdy neprekročím prah tvojho domu.“ A Janko nikdy nezbohatol. Vždy patril chudobným ľuďom a tí cítili, že je ich kňazom. Z ľudu vyšiel a ľudu patril. Ako životný program si zvolil nasledovať Ježiša, Dobrého Pastiera. Jeho heslom sa stal výrok: „Daj mi duše, ostatné si vezmi.“ Je v tom mystika, ktorá vníma krásu duše i ponuka askézy: „ostatné si vezmi.“

 

Modlitba

 

Nebeský Otče, aj ty máš sny - akí krásni sa môžeme stať. Snívaš, že prídeme k tebe do neba a budeme spolu prebývať po celú večnosť. Tvoj sen sa volá Božia vôľa. Prosíme ťa, daj aby sme naše sny podriadili tvojím. A prebuď v našich mladých chuť pracovať a to aj na sebe. Nech rozvinú svoje dary, ktoré im pomôžu naplniť ich dobré sny. 

 

Predsavzatie

 

Aspoň raz sa spýtajme Pána, aká je jeho vôľa pre náš život a niečo pre to urobme.

 

4. deň: Kľúč, ako otvoriť srdce druhého

 

Raz sa don Bosco chystal na svätú omšu, keď vtom do sakristie vošiel akýsi mladík... Kostolník sa ho pýta: Vieš miništrovať?“ Nie,“ odpovedal chlapec. Tak čo tu robíš, ty darebák...?“ Kostolník schytil zhasinák a začal chlapca mlátiť hlava nehlava.

 

Čo to robíte!? skríkol na neho don Bosco. Prestaňte, je to môj priateľ! Kostolník prestal chlapca biť, ale neprestal na neho gániť. Poď na svätú omšu, pozval mladíka don Bosco. Potom sa porozprávame. Aj sa tak stalo.

 

Po omši sa don Bosco pýtal mladíka: Ako sa voláš? Bartolomej Garelli. Otca máš? Nie. A mamu? Aj tá mi zomrela. Čítať, písať vieš? Nie. Na sväté prijímanie si bol? Ani to nie. Hm, a pískaš vieš? usmial sa don Bosco na mládenca. A ten: a ešte ako... A bol by aj zapískal, keby ho kostolník nebol pohľadom uzemnil.

 

Don Bosco sa pomodlil s mladíkom Zdravas a pozval ho, aby prišiel k nemu na Valdocco. A ako neskôr spomína, to bol Zdravas, z ktorého vzišlo saleziánske dielo. Lebo Bartolomej doviedol k nemu spustu chlapcov, ktorí boli tiež v ťažkostiach. Nemali zmysel života, nemali kde bývať, nemali čo jesť. A don Bosco im to poskytol. Zabezpečil im aj vzdelanie a výchovu.

 

Modlitba

 

Dobrotivý Bože, daj, aby sme si aj my všímali mladých ľudí a blížili sa k nim s úctou a dobrotou. Aby sme podobne ako Don Bosco našli spôsob, ako odomknúť ich srdce. Prosíme ťa, daj nám múdru citlivosť, aby sme v nich našli miesto, v ktorom sú prístupní dobru a odtiaľ ich ťahali k duchovnému rozvoju.

 

Predsavzatie

 

Kľúč, ako otvoriť srdce toho druhého, má rôzne podoby - úsmev, žart, hra, darček, podanie ruky... Ale sila, ktorá kľúč otočí sa volá láska. Skúsme si precvičiť vyššie uvedené kľúče.

 

5. deň: Zrod oratória – miesta, ktoré prijíma mladých

 

Don Bosco žil v čase, kedy sa spúšťala vedecko-technická revolúcia, Taliani bojovali za zjednotenie krajiny, viedli vojny s Rakúsko-Uhorskom. Všade boli siroty, chudoba, kriminalita a iné zlé vplyvy, ktoré negatívne ovplyvňovali mládež. A vláda sa s mladými nemaznala. Mnohí z nich sa dostali do žalárov, ba aj na šibenicu. Don Bosco z okna svojej izby videl na miesto, kde ich popravovali. I preto chodil za nimi do väznice, aby im pomohol.

A tu mu vznikla myšlienka, že musí urobiť všetko preto, aby sa mladíci do basy a na popravisko nedostali. Pochopil, že musí predchádzať zlým vplyvom, ktoré na mladých číhali a ovplyvňovali ich konanie. Spoznal, že mladí potrebujú prostredie, kde by sa cítili dobre a kde by rozvíjali dobro, ktoré je v nich. I vytvoril pre nich „oratórium“ - dom, "pozemské mládežnícke nebo", ktoré prijíma mladých ľudí.

 

V oratóriu sa stretajú priatelia aby sa niečo naučili pre život. Tu sa ohlasuje aj evanjelium, aby ľudia dosiahli aj ten večný život. A v oratóriu je aj veľa hier, športu, divadla, hudby, smiechu. V duchu hesla: „Skáčte, kričte len nehrešte.“ Hra je vlastne bubon na zvolanie mladých, aby mohla nasledovať katechéza a múdre odovzdávanie pravých hodnôt. Stať sa svätým v takomto prostredí je ľahké. Lebo ako tvrdieval svätý žiak dona Bosca – Dominik Savio: „Naša svätosť spočíva v tom, že sme veselí a plníme si povinnosti.“

           

Modlitba

 

Pane Ježišu, prosíme ťa o to, aby sa mladí vyvarovali miest, v ktorých sa číha na ich mravnú čistotu a dobrý mravný život. Zároveň ťa prosíme aj o to, aby im dospelí vedeli vytvárať miesta, kde budú skutočne duchovne rásť. A aby v živote stretli dobrých ľudí, ktorí im budú vzorom pre život.

 

Predsavzatie

 

Zamyslíme sa nad tým, v akom prostredí sa nachádzajú mladí ľudia v našom okolí a vymyslime pre nich dobrú aktivitu.

 

6. deň: Zrod saleziánov

 

Vojny, chaos, nepokoje, revolúcie. A u dona Bosca sú stovky mladých. Zrazu v ktorejsi "vládnej" hlave vzniklo: „Čo ak sa vzbúria?“ I dožičili oratóriu policajný dohľad. A keďže vláda to bola osvietenecká, teda protináboženská, zakázala mnohé rehole.  Ale vzbura z oratória na Valdoccu neprichádzala. Ba práve naopak. Vychádzali odtiaľ seriózni, vzdelaní a morálne založení mladí ľudia. Veď don Boscovým cieľom bolo vychovať dobrých kresťanov a statočných občanov. A veru, aj vo vládnom paláci videli dobro, ktoré odtiaľ prichádza.

 

Minister vnútra Talianskeho kráľovstva si raz zavolal dona Bosca a povedal mu: „rozmýšľali ste, čo bude s vaším dielom, keď sa pominiete?“ „Nuž, Božia Prozreteľnosť sa postará,“ odpovedal don Bosco pokojne. Ale minister nepoľavil: „nerozmýšľali ste založiť rehoľu?“ Don Boscom od prekvapenia až trhlo: „to mi hovoríte vy, ktorý ste mnohé rehole zrušili?“ Minister sa tváril akoby vetu ani nepočul a posúval vec ďalej: „nuž, mohla by to byť rehoľa, ktorej členovia by ako riadni občania platili dane. Pred štátom by boli občania, pred cirkvou rehoľníci...“ „A to by išlo?“ čudoval sa don Bosco. „Pravdaže,“ dokončil reč minister. A don Bosco neváhal, vedel, čo má robiť.

 

Don Bosco sa myšlienky chytil a zo svojich mladíkov začal formovať spoločnosť, ktorú nazval saleziáni. Názov je odvodený od svätého Františka Saleského. A schválená bola pápežom v roku 1859.

 

Modlitba

 

Dobrotivý Bože, ty liečiš rany svojho ľudu tým, že posielaš k nemu svätých ľudí. Ďakujeme ti za dona Bosca i svätého Františka Saleského, ktorí sa vyznačovali láskavosťou. Vďaka, že v Cirkvi spôsobili "malú revolúciu" ducha. Jej veľkosť spočívala v tom, že rozpracovali spiritualitu, podľa ktorej sa svätým môže stať každý. I mladí a v radostnom duchu.

 

Predsavzatie

 

Keďže evanjelium je radostná zvesť, skúsme ju dnes aspoň raz šíriť radostne. 

 

7. deň: Vytvoriť hrádzu proti zlu

 

Don Bosco hovorieval: „keď sa spája zlo, musí sa mu postaviť hrádza. Musia sa spájať aj tí, ktorí chcú dobro.“ A tým, čo nevedeli ako na to, ale tiež chceli niečo dobre pre mladých urobiť, hovorieval: „majte radi to, čo majú radi mladí.“ Samozrejme, okrem hriechu.

 

Don Boscov srdečný, otvorený, radostný štýl komunikácie priťahoval mnohých ľudí a začali mu pomáhať. Ale ako to býva, jedni ho obdivovali, druhí mu nepriali nič dobré.

V Turíne boli totiž rôzni sektári, bludári, voľnomyšlienkári a tí videli, ako brzdí ich protináboženské snahy. Takže spáchali na neho niekoľko atentátov, ktoré im však nevyšli. Pán mu dokonca poslal zvláštneho ochrancu - psa Sivka. Ten ho niekoľkokrát zachránil. Keď don Bosco prechádzal uličkami Turína a najatí vrahovia sa naň vrhli s dýkami, Sivko sa vrhol na nich a dotrhal im gate.

 

No aj z duchovenstva ho niektorí nechápali a chceli ho dostať do blázinca. Prišli za ním aj s personálom blázinca. On to však postrehol a dokonale ich obalamutil. Do pripraveného koča, do ktorého mal sadnúť on, posadil ich. Pribuchol dvere a pohoničovi povedal: „Odvezte tých pánov, odkiaľ prišli.“  

 

Medzi kňazmi boli však aj mnohí takí, ktorí pochopili, o čo donovi Boscovi ide a veľmi mu pomáhali. Podobne konali aj mnohí laici a tak vznikalo široké hnutie na záchranu mládeže, ktoré dorazilo aj k nám.

 

Modlitba

 

Dobrotivý Bože, prosíme ťa nech si uvedomíme, aké dôležité je spájanie síl a vzájomná spolupráca so všetkými ľuďmi dobrej vôle. Nech si uvedomíme, že sa máme spojiť proti šíreniu zla, že všetci máme spolupracovať na budovaní Božieho kráľovstva. A že výchovou mládeže k tomu veľmi prispievame.

 

Predsavzatie

 

Zamyslíme sa nad tým, ako konkrétne podporíme tých, ktorý sa namáhajú za dobro a výchovu mládeže.

 

8. deň: Saleziánska rodina

 

Don Bosco mal presvedčenie,  že dobrotivý Boh každého človeka k niečomu povoláva a dáva mu aj poslanie, ktoré má počas života na zemi naplniť. Keď videl mladého človeka, často si kládol otázku: „čo s ním plánuje Boh?“ a pomáhal mu toto poslanie aj realizovať. A tak dopomohol ku kňazstvu asi 2800 mladíkom.

 

Uvedomil si, že v saleziánskom duchu je potrebné venovať sa aj dievčatám. A spolu s Máriou Dominikou Mazzarellovou zakladá Dcéry Márie Pomocnice kresťanov (FMA). Svätec bol presvedčený, že každý človek má Božie volanie ako sa zapojiť do budovania Božieho kráľovstva. Preto mu to pomáhal odhaliť a tak zapojil mnohých laikov do rôznych náboženských diel. Z tých, čo sa chceli venovať mladým, založil združenie saleziánov – spolupracovníkov.

 

Raz mu na meniny skupina odchovancov prišla gratulovať a ako darček mu doniesla súpravu kávových šálok. Don Bosco, keď videl, aké pekné rodiny majú a ako sa o nich starajú, povedal: „Teraz ste mi ešte milší ako vtedy, keď ste boli v oratóriu.“

 

Požehnal ich a poprosil, aby to, čo dostali v oratóriu odovzdávali ďalším. A títo odchovanci si založili združenie exalievov. A postupom času prichádzajú nové zložky saleziánskej rodiny takže dnes ich je cez dvadsať. A všetci chcú konať pre dobro mládeže.

 

Modlitba

 

Dobrotivý Bože, ty dávaš veriacim v Cirkvi rôzne charizmy, aby poslúžili druhým ľuďom. A každému dávaš aj povolanie, aby tieto dary použil a tak mohol pracovať na tvojom projekte Božieho kráľovstva. Prosíme ťa, aby sme to neodmietli ale s radosťou sa zapojili do spolupráce s tebou.  

 

Predsavzatie

 

Zamyslime sa nad tým, aké dary používame pri budovaní Božieho kráľovstva. Pamätajme na to, že čo sa nepoužíva, odumiera a preto rozhýbme aspoň jeden takýto svoj dar.

 

9. deň: Panna Mária a siatie Božieho slova

 

Panna Mária už v detstve usmernila donovi Boscovi život, aby pomáhal mládeži. A on sa stal jej synom. Mal k nej veľkú úctu. Najprv ju vzýval pod titulom Tešiteľka, potom Nepoškvrnená, a nakoniec ako Pomocnicu kresťanov.

 

Jeho výrok: „dôverujete Panne Márii a uvidíte, čo sú zázraky,“ svedčí o jeho láskavom a srdečnom vzťahu k nej. Mali taký dôverný vzťah, že s jej pomocou dokázal robiť zázraky. Liečil ľudí tým, že im dával liek, kázal im vyspovedať sa a pomodliť sa tri Zdravasy. Keď akýsi lekárnik chcel vedieť zloženie toho zázračného lieku, potajomky ho získal a urobil jeho chemický rozbor. A potom s prekvapením vykríkol: „veď je to obyčajný chlieb!“ A don Bosco prestal s rozdávaním tohto zázračného lieku a chorým hovoril: „vyspovedajte sa a pomodlite sa tri Zdravase...“

 

Don Bosco postavil k úcte Panny Márie aj prekrásny chrám. A venoval jej aj mnohé publikácie. Tie veľmi používal k siatiu Božieho slova. Napísal asi 400 diel a vydal vyše desať miliónov výtlačkov. Hovorieval: „kde nemôžem prísť ja, pošlem svoju knihu. Potrebujeme vytvoriť kultúru, ktorá vychováva mladých k dobru. V tejto veci chcem byť na čele pokroku.“

 

Modlitba

 

Pane Ježišu, prosíme ťa na príhovor svätého dona Bosca daj nám pravú úctu k tvojej Matke Panne Márii. Nauč nás dôverovať jej tak, ako to dokázal don Bosco. A tiež ťa prosíme, aby sme boli pri ohlasovaní radostnej zvesti veľmi múdri, iniciatívni a využili každú príležitosť, kde sa to dá. A daj nám veriť v revolučnú silu Máriinej nežnosti a lásky.

 

Predsavzatie

 

Zamyslime sa nad tým, ako rozsievame okolo seba Božie slovo a šírime náboženskú literatúru, či náboženské mediálne produkty.

 

Záver - Tajomstvo úspechu don Boscovej výchovy

 

Don Bosco bol geniálny vychovávateľ, ktorý nám zanechal originálny výchovný štýl – preventívny systém. V ňom sa predchádza zlu a snaží sa, aby nepôsobilo na mladých ľudí. Opiera sa pri tom o rozum, náboženstvo a láskavosť. To sú tri piliere na ktorých stoji don Boscova výchovná metóda.

 

Preventívny systém potrebuje mať aj kvalitnú asistenciu a komunikáciu. V jej základe je srdečnosť, úprimnosť, veselosť, byť akurátny - s láskavosťou v srdci a s úsmevom na perách. Don Bosco si v prístupe k druhým osvojil citát svätého Františka Saleského: „nič nasilu, všetko s láskavosťou.“ Prečo? Lebo vedel, že nasilu sa viera nanútiť nedá. Prístup k mladým musí byť pre nich prijateľný, ohurujúci, ponúkajúci radosť - aby predkladané hodnoty do nich lahodne vkĺzli a oni ich prijali.

 

Tento nový výchovný prístup hneď zaujal pedagógov. Keďže výsledky boli viditeľné a mladí sa menili k dobrému, chýr o donovi Boscovi sa niesol po celej Európe. A došiel aj do našich končín. A funguje po celom svete aj dnes.

 

Hlavný predstavený saleziánov don Artime povedal, že saleziánske výchovné zariadenia denne prekročí okolo desať miliónov mladých ľudí a že saleziánska rodina patrí k najväčším výchovným ustanovizniam sveta. Čo dodať?

 

Dobrotivý Bože, prosíme ťa o stály prílev saleziánskeho ducha do našich sŕdc a o zjednotenie všetkých ľudí, ktorým záleží na budúcnosti mládeže a tým aj na budúcnosti sveta. Amen.

(Publikované dňa: 18.06.2024)

Tipy z E-SHOPU

Reklamní partneri
Radio Lumen Radio Vaticana ACN TKKBS Slovo Plus CineLux